Nowa strona internetowa Gminy Subkowy - dlaczego?

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 lutego 2016

W miesiącu lutym 2016r.  wdrożyliśmy nową stronę internetową naszej gminy, która posiada nowe niezbędne funkcjonalności i inną szatę graficzną. Według ankiety, którą umieściliśmy na portalu, nie wszystkim ona podoba się. Cały czas dopracowujemy jej elementy, aby była bardziej przejrzysta i czytelna. Czekamy na sugestie i pomysły, które mogą nam pomoc w poprawie dostępności. Zapraszamy do zapoznania się uwarunkowaniami prawnymi, które wymusiły na nas zmianę na nową stronę internetową.

W Dzienniku Ustaw 16 maja 2012 r. ukazało się Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. 2012, pozycja 526) ustanawiające Krajowe Ramy Interoperacyjności, stanowiące ważny krok do uporządkowania rządowej infrastruktury informatycznej.

Rozporządzenie określa przede wszystkim

  • minimalne wymagania dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej
  • minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych administracji publicznej.

Dostosowanie polskiego prawa do światowych standardów to pierwszy krok na drodze do wkluczenia do społeczności internetowej osób niepełnosprawnych, starszych i niezamożnych.

Rozporządzenie zobowiązuje podmioty realizujące zadania publiczne czyli m.in. ministerstwa, urzędy wojewódzkie, urzędy miast i gmin, policję, straż, szpitale i wiele innych organizacji do dostosowania serwisów www do standardu WCAG (Web Content Accessibility Guidelines) uznanego w większości krajów Europy.
Każdy nowo powstały serwis będzie musiał być dostosowany już na etapie jego tworzenia a każda większa modernizacja będzie musiała być przeprowadzona zgodnie z regułami dostępności. Twórcy serwisów i administratorzy będą musieli zwracać uwagę na odpowiednią jakość czcionki, kontrast strony, opisy elementów graficznych, opisy pól formularzy i wyszukiwarek, poprawny kod źródłowy i wiele innych elementów zawartych w wytycznych WCAG.

Według najnowszych badań Fundacji Widzialni 12,8% stron www instytucji publicznych spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach.

Procent dostępności stron internetowych w 2013 i 2015 roku

 

źródło: http://wcag20.widzialni.org/

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2016-02-29
Data publikacji:2016-02-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:2340