Jesteś tutaj: Start / O gminie / Sołectwa / Mała Słońca

Mała Słońca

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 marca 2019

SOŁTYS
Edyta Janoszczyk


RADA SOŁECKA
1. Aneta Templer -  Przewodnicząca Rady Sołeckiej
2. Alina Obremska
3. Bogumił Malewski

O SOŁECTWIE
Sołectwo Mała Słońca leży w Dolinie Dolnej Wisły. Lewy brzeg jest wschodnią granicą sołectwa na odcinku 4 km. Małą Słońcę przecina droga powiatowa Tczew – Bałdowo – Gorzędziej – Mały Garc – Walichnowy – Pelplin, która w centrum wsi łączy się z drogą gminną Subkowy – Mała Słońca. Miejscowość leży na Rowerowym Szlaku Nadwiślańskim Doliny Dolnej Wisły.

Nazwa miejscowości należy do najstarszych na Pomorzu. W dokumentach wydanych za czasów Świętopełka oraz w przywilejach nadanych klasztorowi cystersów pelplińskich wymienia się nazwy: Słanca i Slance. Z nich to wykształciła się obecna nazwa Słońca.

Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają roku 1245 i dotyczą zamku Świętopełka, który stał na wzgórzu panującym nad Wisłą, najprawdopodobniej blisko karczmy w Rybakach ( w XIV w. ta warownia książęca już nie istniała).  W roku 1280 Mestwin nadaje Małą i Wielką Słońcę biskupowi płockiemu. Data pierwszego wydzierżawienia Wielkiej Słońcy przez Konwent pelpliński nie jest znana. Wiadomo jednak, że w 1414 r. opat Piotr Honigfeld zmienia pierwotnie ustalone zasady dzierżawy.

Małą Słońcę zamieszkuje ok. 280 osób, stanowiących ok. 6% całkowitej liczby populacji mieszkańców gminy. Z pośród grupy wiekowej od 18 do 65 lat, zdecydowaną większość stanowią ludzie młodzi i w wieku średnim. Można również dodać, że w Małej Słońcy działa bardzo prężnie Koło Gospodyń Wiejskich.

Bazę edukacyjną wsi stanowi Szkoła Podstawowa w Małej Słońcy (klasy 1 – 6), do której uczęszczają oprócz uczniów miejscowych dzieci z miejscowości: Gorzędziej, Rybaki, Mały Garc i Wielka Słońca. Przy szkole zostało utworzone przedszkole.

Mała Słońca – to następna miejscowość, która może pochwalić się nowym boiskiem z trawy syntetycznej. Obiekt powstał w 2009 r. dzięki środkom pochodzącym z programu „Blisko Boisko” - wspólnej inicjatywy PZU oraz Ministra Sportu i Turystyki. Celem akcji było wybudowanie na terenie Polski 150 boisk z trawy syntetycznej. Nowo otwarte boisko znajduję się przy Szkole Podstawowej w Małej Słońcy. Murawa jest dostępna bezpłatnie, także poza godzinami szkolnymi i w dni wolne. Boisko ma wymiary: 34 m x 64m.

W 2010 r. przy szkole powstało miasteczko rowerowe z projektu pt. „ROWER – TRANSPORT, REKREACJA I SPORT” w ramach działania Działaj Lokalnie.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-03-25
Data publikacji:2019-03-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:7382