Jesteś tutaj: Start / O gminie / Sołectwa / Gorzędziej

Gorzędziej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 marca 2019

SOŁTYS
Dariusz Nawój


RADA SOŁECKA
1. Dariusz Nawój
2. Angelika Grala
3. Wioleta Kaczerewska


O SOŁECTWIE
Gorzędziej położony jest w północnej części Gminy Subkowy. Około 500 m od centrum wsi przepływa rzeka Wisła, w odległości 2 km przebiega droga krajowa nr 22, która stanowi część trasy Królewiec – Berlin. Do najbliższego dużego miasta - Tczewa, jest ok. 7 km, do Trójmiasta ok. 40 km, do Malborka ok. 20 km.
Gorzędziej należy  do najstarszych  miejscowości  grodowych na Pomorzu. Położona  na pagórkach lewobrzeżnej skarpy wiślanej (40 m n.p. Wisły), którą rzeźbią pełne uroku jary i wąwozy.  Jej nazwa wywodzi się od słowa „gród” a pierwsze wzmianki o tym miejscu pojawiają się już w 1248 roku w memoriale Świętopełka. W 1287 roku - za biskupa Wernera - osadzie nadano prawa miejskie. Piękno tego miejsca  z dominującym w kępie drzew późnogotyckim kościołem -  z początku XIV w.  przebudowanym na przełomie XVIII i XIX w. można podziwiać już z daleka. 

Dzisiaj Gorzędziej utożsamiany jest z Sanktuarium św. Wojciecha. Według legendy w tym miejscu w 997 roku miał zatrzymać się św. Wojciech z Pragi, który wraz z osobami towarzyszącymi udał się drogą rzeczną z wyprawą misyjną na tereny Prus, na których to został zamordowany.  W 1995 roku sprowadzono tutaj z Katedry Gnieźnieńskiej  relikwiarz ze szczątkami świętego Wojciecha.  

We wsi znajduje się także XIX -wieczny klasycystyczny dworek z niewielkim parkiem. Położony jest na skraju wsi i przylega do skarpy nadwiślańskiej.  Zabudowa folwarczna oraz najbliższe parkowe otoczenie dworu położone są na terenie płaskim, pozostała część parku  zajmuje teren poprzecinany skarpami i jarami porosłymi zielenią naturalną.
 
Gorzędziej zamieszkuje ok. 560 mieszkańców.  W sołectwie działa Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Gorzędziej, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-03-25
Data publikacji:2019-03-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:7465