Jesteś tutaj: Start / O gminie / Sołectwa / Brzuśce

Brzuśce

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 marca 2019

SOŁTYS
Bogusław Lisewski

RADA SOŁECKA
1. Agata Radziwion – Przewodnicząca Rady Sołeckiej
2. Dorota Dzienisz
3. Joanna Rzeszotek

O SOŁECTWIE

Sołectwo Brzuśce, położone jest 3 km od miejscowości Subkowy, w kierunku zachodnim, przy drodze wojewódzkiej nr 230 i 4 km od drogi krajowej nr 91 oraz stacji kolejowej Subkowy. 

Tradycja osadnicza Brzuśc sięga drugiej połowy XIII w. Pierwsza wzmianka w dokumentach pochodzi z roku 1269. Trzydzieści włók ziemi Brust (Brzuźc), było własnością menniczego Hermana z Grudziądza jako dar od Sambora II. W 1275 roku Mściwój II potwierdził darowiznę i oddał resztę majątku we władanie menniczemu. Majątek ten w 1290 roku Herman sprzedał cystersom oliwskim.  Własność Brust jako cysterską poświadczył Władysław Łokietek oraz król Wacław II.

Osada, choć na stałe zapisana w krajobrazie Pomorza, zmieniała, co jakiś czas swą nazwę, z Brust na Brzusicze, Brzuszcze. Około 1682, pojawiły się fonetycznie nazwy teraźniejsze: Brzuśce, Brzusce.

Do terenu obszaru sołectw Brzuśce zaliczana jest również Leśniczówka Bukowiec, która podlega administracyjnie pod Zarząd Lasów w Starogardzie Gdańskim.

Brzuśce zamieszkuje ok. 435 mieszkańców. W zakresie szkolnictwa podstawowego dzieci mogą uczęszczać do Szkoły Filialnej w Brzuścach.

W 1974 roku, oddano do użytku, zbudowaną w czynie społecznym remizę strażacką wraz ze świetlicą wiejską.

W 1984 r. w Brzuścach powstała kaplica pod wezwaniem N.M.P. Królowej Polski i św. Maksymiliana Kolbe, która stanowi filię Parafii w Subkowach.
 

W Brzuścach prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich. Członkiniami koła jest 40 kobiet i dziewcząt w wieku od 18 do 65 lat. W miejscowości działa również Ochotnicza Straż Pożarna, która w 2011 roku obchodziła jubileusz 85 - lecia utworzenia jednostki. Ponadto w sołectwie powstało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Brzuśce, które na swoją działalność bardzo skutecznie pozyskuje środki zewnętrzne.

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-03-25
Data publikacji:2019-03-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:8654