Jesteś tutaj: Start / O gminie / Położenie

Położenie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Gmina leży we wschodniej części województwa pomorskiego, w powiecie tczewskim na tzw. Kociewiu Wschodnim w sąsiedztwie Żuław Wiślanych.  Obejmuje ona obszar o powierzchni 7780 ha i zamieszkuje ją 5535 osób.

Gmina Subkowy położona jest przy ważnych szlakach komunikacji samochodowej i kolejowej. To specyficzne położenie komunikacyjne przy drodze krajowej nr 91 z Czech do Szwecji i trasie Berlin – Królewiec oraz magistrali kolejowej Śląsk – Porty, usytuowanie gminy w sąsiedztwie Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz bliskość węzła autostrady A-1 w Swarożynie czyni z Gminy Subkowy bardzo dobry punkt do lokalizacji inwestycji, nie tylko w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego, ale także usług i przemysłu. Z Gminy Subkowy wszędzie blisko: 40 km do Trójmiasta, 10 km do Tczewa, 25 km do Starogardu Gdańskiego i 20 km do Malborka. 

Największy udział w powierzchni gminy ma Pojezierze Starogardzkie. Dolina Kwidzyńska obejmuje swoim zasięgiem południowo – wschodnie krańce gminy, natomiast północno – wschodnie zajmują Żuławy Wiślane.

W skład gminy wchodzi 11 sołectw: Subkowy, Gorzędziej, Radostowo, Mała Słońca, Wielka Słońca, Mały Garc, Rybaki, Wielgłowy, Brzuśce, Waćmierz i Narkowy.

Większość dróg przebiegających przez Gminę to drogi publiczne, w tym autostrada A1, droga krajowa nr 91, droga wojewódzka nr 230 Wielgłowy – Pelplin, osiem dróg powiatowych o łącznej długości 39,1 km i 49 dróg gminnych o łącznej długości ok. 67,5 km.

Przez Subkowy przebiega magistralna  linia kolejowa obsługująca zarówno ruch towarowy, jak i osobowy.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-12-18
Data publikacji:2015-12-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:15937