Edukacja ekologiczna
Artykuły
Co to są odpady komunalne?
Zgodnie z definicją zapisaną w ustawie o odpadach przez odpady komunalne rozumie się odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji.
Innymi słowy: odpady związane z działalnością bytowo-gospodarczą człowieka w środowisku domowym i najbliższym otoczeniu. Do podstawowych składników odpadów komunalnych należą: substancje organiczne, papiery, różnego rodzaju plastiki, metale, stara garderoba i buty, meble, pozostałości kosmetyków, środki czystości, lekarstwa itp. (za: www.ekologia.pl).
Jak segregować odpady?
W dołączonej tabelce pokazujemy, do jakiego worka lub pojemnika powinny trafiać odpady komunalne
Jakie odpady zbierane są w czasie zbiórki ulicznej?
Podczas zbiórki uliczne można oddawać odpady wielkogabarytowe, do których zaliczamy, np. stoły, szafy, łóżka, krzesła, fotele domowe, dywany, materace, rowery, wózki dziecięce, duże zabawki, kabiny prysznicowe z tworzywa sztucznego, zlewy kuchenne (metalowe), pozbawione części szklanych drzwi i okna domowe, opony małe, czyli od samochodów osobowych, rowerów, motorowerów.
Do odpadów wielogabarytowych nie zalicza się odpadów remontowych (gruzu, płyt kartonowo-gipsowych, styropianu, paneli, itp.), pokryć dachowych, brodzików, toalet i zlewów łazienkowych, palet, części samochodowych (także foteli, szyb, półek, zderzaków i innych części plastikowych oraz metalowych), banerów reklamowych, folii rolniczej, opon rolniczych, od pojazdów dostawczych i innych przekraczających rozmiary opon od samochodów osobowych.
Podczas zbiórki ulicznej oprócz ww. odpadów wielkogabarytowych, zbierane są elektroodpady, czyli domowy sprzęt AGD i RTV, komputery, narzędzie elektryczne, zabawki i sprzęt rekreacyjny. Odpad taki musi być kompletny – do elektroodpadu nie zalicza się, np. obudowy lodówki, a tylko lodówkę wyposażoną w sprężarkę i instalację chłodzącą.
Niezbierane są odpady remontowe (gruz, płyty kartonowo-gipsowe, styropian, panele, itp.), pokrycia dachowe, brodziki, toalety i zlewy łazienkowe, palety, części samochodowe (także fotele, szyby, półki, zderzaki), folia rolnicza, opony rolnicze, od pojazdów dostawczych i innych przekraczających rozmiary opon od samochodów osobowych; rury; odpady pochodzące z działalności gospodarczej.
Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?
Do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy, np. stoły, szafy, łóżka, krzesła, fotele domowe, dywany, materace, rowery, wózki dziecięce, duże zabawki, kabiny prysznicowe z tworzywa sztucznego, zlewy kuchenne (metalowe), pozbawione części szklanych drzwi i okna domowe, opony małe, czyli od samochodów osobowych, rowerów, motorowerów.
Do odpadów wielogabarytowych nie zalicza się odpadów remontowych (gruzu, płyt kartonowo-gipsowych, styropianu, paneli, itp.), pokryć dachowych, brodzików, toalet i zlewów łazienkowych, palet, części samochodowych (także foteli, szyb, półek, zderzaków i innych części plastikowych oraz metalowych), banerów reklamowych, folii rolniczej, opon rolniczych, od pojazdów dostawczych i innych przekraczających rozmiary opon od samochodów osobowych.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami, zużytymi bateriami i świetlówkami?
Przeterminowane leki należy wrzucać do specjalnego pojemnika ustawionego w Punkcie Aptecznym.
Pojemnik przeznaczony jest na pastylki, drażetki, maści, jak i leki płynne oraz aerozole. Zabronione jest wrzucanie igieł, strzykawek i termometrów.
Przypominamy, że przedterminowych leków nie należy wrzucać do pojemników na odpady zmieszane, ani pozbywać się w innym sposób, np. spłukując w toalecie.
Zużyte baterie należy wrzucać do specjalnego pojemnika ustawionego na parterze Urzędu Gminy w Subkowach oraz w sklepie spożywczym w Gorzędzieju.
Zebrane baterie są przekazywane do Zespołu Szkół w Subkowach na cele związane z programem "Zbieraj baterie".
Świetlówki należy wrzucać do specjalnego pojemnika ustawionego na parterze Urzędu Gminy w Subkowach oraz w sklepie spożywczym.
Kto odbiera odpady i gdzie one trafiają?
Odpady komunalne z nieruchomości zamieszkałych i z PSZOK-u odbiera Przedsiębiorstwo Usługowe Clean-Bud z Gdyni (telefon do oddziału w Tczewie: 58 531 34 87).
Odpady z nieruchomości niezamieszkałych odbierają przedsiębiorstwa wpisane do gminnego rejestru działalności regulowanej. Właściciele nieruchomości zawierają indywidualne umowy na odbiór odpadów. Z aktualną listą przedsiębiorców można zapoznać się na stronie internetowej gminy (zakładka „Przedsiębiorcy odbierający odpady”).
Wszystkie odpady zebrane z terenu gminy Subkowy trafiają do właściwej Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, którą jest Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie przy ul. Rokickiej 5a, gdzie odpady poddawane są dalszym procesom przetwarzania w celu uzyskania surowca do segregacji, recyklingu lub ponownego wykorzystania.
Zachęcamy odbycia wirtualnego spaceru po Zakładzie oraz obejrzenia filmu pokazujący jego pracę.
Poziomy recyklingu odpadów
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych (Dz. U. poz. 2167) i Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 15 grudnia 2017 r. w sprawie poziomów ograniczenia masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji (Dz. U. poz. 2412) gminy były zobowiązane do osiągnięcia odpowiednich wskaźników.
Gmina Subkowy w 2018 roku osiągnęła poziom:
- Recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła - 43% (wymagany: niemniej 30%);
- Recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych - 100% (wymagany: niemniej 50%);
- Ograniczenia odpadów komunalnych ulegających biodegradacji przekazanych do składowania - 19% (wymagany: nie wyższy niż 40%).
Ze sprawozdaniami z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz analizami stanu gospodarki odpadami komunalnymi za poszczególne lata można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej: 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-12-18 |
Data publikacji: | 2015-12-18 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | |
Liczba odwiedzin: | 33451 |